Od prošle godine i mi na svom obiteljskom OPG-u u Glini uzgajamo domaće janjce hrvatskih pasmina cigaja i pramenka. U webshopu MM Kantine možete naručiti ovo vrhunsko meso, a na vašu adresu dostavljamo ih kao cijele janjce, ili trančirane na polovice ili četvrtine, što je prikladno za pečenje u pećnici.
Pripremili smo sve tips & tricks koji će vam olakšati izbor pri kupnji, skladištenju i pripremi ove jedne od najcjeljenijih vrsta mesa.
- Kada kupujete janjetinu, tražite meso koje je blijedo ružičasto, sa slojem kremasto bijele masnoće preko mesa. Masnoća na vrhu čuva njezinu sočnost, a ako je intenzivno bijele boje, svjedoči da je životinja mlada, a meso domaće i svježe. Izbjegavajte janjetinu čije je meso sivkaste ili pretjerano intenzivno crvene boje ili pak ako ima intenzivno žutu boju masnoće. Sve su to znakovi da je životinja starija ili da je proteklo puno vremena u transportu mesa, što je znak da je riječ o uvoznom, industrijskom mesu.
-
- Neki komadi janjetine imaju intenzivniji okus od drugih zbog ukupnog sadržaja masnoće. Ako vam specifičan okus janjetine nije po volji, izbjegavajte rezove od plećke, potkoljenice i buta. To uključuje i kotlete od lopatice i janjeći but s kostima ili bez kostiju. Umjesto toga, potražite manje masne komade mesa kao što su rebra, hrbat i nogice, koji sadrže manje masnoće i slađeg su okusa.
-
- Kupiti mljevenu janjetinu u Hrvatskoj još je donedavno bila gotovo nemoguća misija. Doduše, nije ni sada rasprostranjena, u smislu da se nudi u mesnicama, no dobar mesar će vam rado otkostiti janjeći but s rebrima, meso samljeti, a kosti spakirati za doma. Sve to uz malo spretnosti možete napraviti i sami.
- Janjeće kosti trebaju biti ružičaste boje. Jarko su ružičaste kad je janje mlado. Kako životinja stari, kosti postaju bjelje.
-
- Od kostiju i korjenastog povrća skuhajte temeljac, čijom redukcijom možete dobiti izvrstan mesni umak ili bazu za juhu. Za puni okus janjećeg temeljca korjenasto povrće i kosti najprije na visokoj temperaturi zapecite u pećnici 15-ak minuta, a zatim prelijte vodom toliko da prekrije sastojke i kuhajte nekoliko sati na laganoj vatri.
-
- Energetska vrijednost janjećeg mesa iznosi oko 230 kcal, odnosno 961 kJ na 100 g. U 100 grama janjećeg mesa nalazi se 65 g vode; 15 g masti; 18 g bjelančevina i 0 g ugljikohidrata.
-
- 100 g janjećeg mesa odličan je izvor: bjelančevina (36% RDA -preporučenih dnevnih količina), fosfora (26% RDA), cinka (36% RDA), riboflavina (25% RDA), vitamina B12 (50% RDA), niacina (29% RDA) i pantotenske kiseline (28% RDA).
Dobar je izvor: željeza (13% RDA), tiamina (16% RDA), vitamina B6 (15% RDA) i biotina (10% RDA).
- 100 g janjećeg mesa odličan je izvor: bjelančevina (36% RDA -preporučenih dnevnih količina), fosfora (26% RDA), cinka (36% RDA), riboflavina (25% RDA), vitamina B12 (50% RDA), niacina (29% RDA) i pantotenske kiseline (28% RDA).
-
- Zbog niskog sadržaja vezivnog tkiva proteini u janjećem mesu lakše su probavljivi i zbog toga imaju prednost pred proteinima iz, primjerice, teletine i piletine.
- Svježu janjetinu možete čuvati u hladnjaku 24-48 sati. Zamrznutu janjetinu čuvajte u zamrzivaču 60–90 dana.
-
- Kad otapate smrznutu janjetinu, unaprijed planirajte odmrzavanje u hladnjaku preko noći kako biste zajamčili najsočniji rezultat. Brzinsko odleđivanje krije u sebi opasnost od narušene zdravstvene ispravnosti, ali i u promjeni okusa – meso odleđeno na brzinu može postati suho
- Možete li ponovno zamrznuti odmrznutu sirovu janjetinu? Nikako! Osim rizika od razvoja štetnih mirkoorganizama, ponovno zamrzavanje isušuje janjetinu. Zašto? Zato što meso sadrži vodu koja se smrzava u kristale, kidajući vlakna mesa. To uzrokuje ispuštanje vode iz mesa prilikom odmrzavanja, pa janjetina postaje žilavija i suša kada se ponovno zamrzne.
- Naš omiljeni recept za mljeveno janjeće meso: Talijanske mesne okruglice s limunovom koricom.
-
- 0,5 kg mljevenog janjećeg mesa
- 2 jaja
- 50 g pinjola
- ½ vezice peršina
- korica 1/2 limuna
- 125 g grčkog jogurta
- 2 šnite starog kruha
- 50 g ribanog parmezana
- sol
- papar
- maslinovo ulje
-
- U zdjelici pjenjačom istucite 2 jaja.
- Naribajte koricu ½ limuna. Peršin sitno nascjekajte.
- U zdjelu stavite mljeveno janjeće meso, istučena jaja, tostirane pinjole, kockice kruha, jogurt, peršin, sol, papar i ribani parmezan. Smjesu dobro promiješajte kuhačom.
- Zagrijte pećnicu na 190 stupnjeva.
- Dlanovima oblikujte male polpete veličine oraha i slažite ih na pleh obložen papirom za pečenje. Premažite ih kistom umočenim u maslinovo ulje.
- Pecite 20 do 30 minuta u pećnici zagrijanoj na 190 stupnjeva.
- Poslužite uz umak od jogurta i limuna.
- Naše omiljeno vino uz janjetinu? Mendek Selekcija. Marijo Mendek, osnivač i vlasnik Selekcije MM, i sam se bavi proizvodnjom vina, od probranog grožđa s Pelješca, a Mendek Selekcija proglašena je jednom od najboljih crvenih vina ikad proizvedenih u Hrvatskoj. Vina Mendek Selekcije možete naručiti u našem webshopu.